Günün Sözü : Sattığın zaman tart, satın alınca tarttır.(Buhari, 51)

Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU Cevaplıyor

Hocamıza dini sorularınızı buradan sorabilirsiniz. Hocamız en kısa sürede sorularınızı cevaplamaya çalışacaktır. Kişisel ve özel soruları lütfen iletişim bölümünü kullanarak sorunuz. Burada sorulacak sorular genel sorulardır ve burada yayınlanacakdır.

Ad Soyad * 
Ülke/Şehir
E-Posta *    
Sorunuz * 

* En Fazla 500 Karekter Girebilirsiniz.
Güvenlik Kodu * 

İlk « Geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30  ... İleri » Son 

Rüyaların gerçekliği var mı? / Misafir

Kuran-ı Kerim Hz. Yusuf'un rüya yorumlarından, Hz. İbrahim'in gördüğü rüyadan, Hz. Peygamber'e (s.a.v) gösterilen rüyadan bahseder. Bu da rüyanın dini bir değerinin olduğunu gösterir.
Ehl-i Sünnet dediğimiz, Kuran ve sünnet ölçüsünde hareket eden alimler rüya hakkında özetle şöyle derler:
Yüce Allah, uyanık haldeki insanın kalbinde birtakım işaretler (haller) yarattığı gibi, uyuyan insanın da kalbinde bazı haller yaratır. Bu haller bazen uyanık haldeki gerçeğe aykırı olur, bazen tıpatıp aynısı olur.
Mesela; bulut yağmurun belirtisidir, ama her bulut yağmura sebep olmayabilir. Bunun gibi, rüyada görülen şey gerçeğe yansır diye beklense de gerçekleşmeyebilir.
Allah, insanların levhi mahfuzdaki durumlarını bilen bir grup meleği rüya işi ile görevlendirir. Melek, levhi mahfuzdan Allah izniyle aldığı bu bilgileri bazı hallerde insanın kalbine yerleştirir. Bu hayırlı rüyadır. Şeytan ise bu bilgileri karıştırmak ve huzursuzluk vermek isteyebilir. Bu da hayırsız rüya olarak yansır.
Genellikle rüyalar ikiye ayrılır. Birincisi, doğru çıkan rüyalardır. Peygamberlerin, salih kişilerin rüyalarıdır. Bazen salih -dindar- olmayan kişiler de bu tür rüyalar görebilirler.
İkincisi ise, "Edgas" dediğimiz karışık, ürküten, korkutan rüyalardır. Bu tür rüyalara itibar etmemek lazım.
Görülen iyi rüyadan mesaj çıkarmak lazım. Bu tür rüyalar iyi insanlara yorumlatılabilir.
Kötü rüyalardan da belki ders çıkarılmalı ama ciddiye de alınmamalıdır. İnsan nefsinin, şeytanın, uyanıklık halindeki kurguların bir oyunu olabilir. Kimseye bu rüyalar yorumlatılmamalıdır. Şerrinden Allah'a sığınmak yeterli olur.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 07.02.2014

Ölüye ağlamaktan dolayı ölen kişi azap çeker mi? / Misafir

Ölüye ağlamak son derece normaldir. Anlaşılır bir duygudur. Dinin hoş görmediği husus, kişinin ağlarken diliyle Allah'a isyan sözlerini söylemesidir. Allah'a isyan etmesidir. Yoksa Hz. Peygamber de (s.a.v.) amcası Hz. Hamza'nın şehit edilmesinin ardından çokça ağlamıştır. Kendi çocuklarının vefatına gözyaşı dökmüştür.
'Ölü kişi, dirilerin ağlamasından azab görür' hadisini ise Hz. Aişe şöyle yorumluyor:
Doğru olan şudur: "Ölünün akrabaları ölülerine ağlarlar. Onu çok önemli bir kayıp görürler. Halbuki o anda ölü, günahlarından ötürü azap görmektedir.
Abdullah bin Revaha (r.a.) bir gün bayılır. Akrabaları ise 'Ey Kahraman' diyerek ağlaşmaya başlarlar. Hz. Abdullah uyandığında şöyle der: Siz ağlarken ben melekleri gördüm. Melekler alay edercesine bana diyorlardı ki: O kahraman olan sen misin?
Ölünün arkasından kötü konuşmak nasıl hoş değil ve bilakis çirkin bir şey ise; ölüyü aşırı şekilde övmek de böylece çirkindir. Çünkü övdüğümüz kişi, belki de Yüce Allah'ın huzurunda hiçbir kıymet taşımamaktadır. Belki de hiçbir hayırlı iş yapmamaktadır. Çünkü bizim cennetlik zannettiklerimizin bir kısmı cehennemlik; bizim cehennemlik

TURKIYE / ANKARA Tarih: 17.01.2014

Haram parayla hayır yapılabilir mi? / Misafir

Haram yoldan edinilmiş para bir kişiye aitse sahibine iade edilmelidir. Sahibi ölmüşse, mirasçılarına verilmelidir. Onlar da yoksa, o kişi adına fakirlere dağıtılmalıdır. Haram para başka yolla edinilmiş de sahibi yoksa bu para genele ait yerlere -hastane, okul gibi- harcanabilir. Ancak bu işlemlerden sevap beklenilmemelidir.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 07.08.2013

Bir kadın yanında mahremi (baba, amca, erkek, kardeş, gibi yakını) yoksa hacca gidebilir mi? / Misafir

Hacca giden bir kadının yanında mahreminin olmasının gerektiğini bazı alimler söylemişlerdir. Doğru olan budur. Ancak kadın yanına mahrem bulamazsa, güvenilir arkadaş grubuyla hacca gidebilir. Bazı alimler her tür güvenlik varsa tek başına gidebilir derler. Bu durumda hac kabul olur.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 07.08.2013

Doğumdan sonraki lohusalık hali ne kadardır? / Misafir

Lohusalık süresi 40 gündür. Bu sürede eğer akıntı devam ederse namaz kılınmaz ama daha önce de temizlenilebilir.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 07.08.2013

Haftanın hangi günleri oruç tutmak daha sevaptır? / Misafir

Her hafta pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmak sünnettir.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 07.08.2013

İslam'da kadın ve erkekler her konuda eşitler midir? / Misafir

Dinimizde erkeğe tanınmış bulunan temel hak ve hürriyetler, kadına da aynı şekilde tanınmıştır. Maddi ve manevi varlığını koruyup geliştirme; kişi güvenliği ve hürriyeti, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyeti, yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunmada bulunma hürriyeti, mülkiyet ve tasarruf hakkı, mesken dokunulmazlığı, onur ve şerefin korunması, evlenme ve aile tesisi hakkı, özel hayatın gizliliği, geçim garantisi gibi temel haklarda kadın ve erkek arasında İslami açıdan hiçbir fark yoktur.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 06.08.2013

Namazlarda 'tadil-i erkân' farzdır diye bir şey duydum. Açıklar mısınız? / Misafir

'Tadil-i erkân' demek namazlardaki secde, kıyam, rükû, itidal gibi rükünleri yerli yerinde ve düzenli yapmak demektir. Mesela: Rükûdan doğrulduktan sonra bir süre ayakta bekleme (kavme) gibi durumlar tadil-i erkândan sayılır. Buna dikkat etmeden namaz kılan, namazdan hırsızlık yapana benzetilir. Üç mezhebe göre (Maliki-Şafii- Hanbelî) farzdır. Hanefilere göre ise vaciptir.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 06.08.2013

Kaza namazı, vakit namazlarından sonra kılınır mı? / Misafir

Sabah ve ikindi namazlarından sonra kaza namazı kılmamak daha uygundur. Diğer namazlardan önce veya sonra kaza namazı kılabilirsiniz.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 06.08.2013

Sabah namaz vakti ezanı duymasam da namaz kılabilir miyim? / Misafir

Sabah namazının vakti "imsak" vaktiyle girer. Takvim yapraklarındaki imsak vaktinin yazıldığı saat gelince, sabah namazını kılabilirsiniz. Ezanı duymanız veya beklemeniz gerekmez.

TURKIYE / ANKARA Tarih: 05.08.2013
İlk « Geri 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30  ... İleri » Son 
18.04.2014 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:40   İkindi : 16:53
Güneş : 06:14   Akşam : 19:55
Öğle : 13:11   Yatsı : 21:21
      Duyurular
12.04.2014
Hocamizin bu haftaki gazete de "Abdulkadir Geylani hazretlerinden ogluna ögütler" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayf
Devamı...
04.04.2014
Hocamizin bu haftaki gazete de "Belediye baskanlarina hatirlatma" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabil
Devamı...
28.03.2014
Hocamizin bu haftaki gazete de "Dini cemaatlere bir hatirlatma" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasindan okuyabilir
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 26618
Bugün : 4762
Bu Ay : 652597
Bu Yil : 3260006
Toplam : 18759425
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
Android Cihazınızda, QRCode Uygulamalarını kullanarak, Hocamızın sayfasına kolay bir şekilde erişebilirsiniz.
      Dini Sözlük