Günün Sözü :

buy antidepressants

buy elavil uk

buy accutane malaysia

accutane without blood tests blog.globalmamas.org accutane without gelatin

nerve pain in foot amitriptyline

amitriptyline pain relief dosage knagis.miga.lv nerve pain relief

amitriptyline online

buy amitriptyline london click here buy antidepressants visa
Fırsatlar da bulutlar gibi çabucak geçer gider. (Hz. Ebubekir (r.a))
19.03.2021 - Kaynak


Kur’an münafiklari anlatiyor


Insanlar inanç itibariyla üç kategoridedirler: Mümin, münafik ve kâfir. Islam itikadina göre tasnif böyle. Kâfirler de kendi aralarinda degisik gruplara ayrilirlar.
Mümin kimdir? "Kur'an'in ve Hz. Peygamber'in hadislerinin belirledigi bütün iman esaslarina seksiz ve süphesiz bir sekilde içinden iman edip diliyle de dogrulayan kisidir." Ayni zamanda bu iki temel esasta yer alan ibadetleri yerine getiren, helal-haramlar ve her türlü emri süphesiz kabul eden kisidir mümin. Mümin, Allah'a teslim olandir.
Münafik kimdir? "Allah'a, Peygamber'e ve Müslümanligin gereklerine içinden inanmamakla beraber dilde inandigini söyleyen ikiyüzlü insandir."
Kâfir kimdir: "Kâfir, Islam'in itikat, amel ve temel prensiplerinin tümünü inkâr eden, baska inanca bagli olan veya hiçbir inanca bagli olmayan kisi olarak özetlenebilir."
Kâfir net insandir. Inanmadigini veya baska bir dine bagli oldugunu söyler. Neticede neye veya kime inanip inanmadigini açikça belirtir.

En tehlikeli olani münafik
Münafik ise en tehlikeli ve en sinsi olanidir. Müslüman görünür, dine karsi olmadigini söyler. Aldatir, hatta "Geçmisimde dedem de söyle dindardi, haci idi, hoca idi" der ve kendini temize çikarir. Geçmisi belki de gerçekten temizdir. Ama geçmisi, onu ve ondan sonrasini kurtaramaz. Neticede herkes kendi itikadi ve ameliyle topraga girer.
Dilerseniz Kur'an'a kulak verelim. Bakalim münafiklari nasil tanimliyor:

***

"Münafiklar sana geldiklerinde "Taniklik ederiz ki, sen gerçekten Allah'in elçisisin" derler. Senin hiç kuskusuz kendi elçisi oldugunu Allah elbette biliyor. Ama Allah taniklik eder ki, münafiklar (inandik derken) kesinlikle yalan söylemektedirler." (Münafikun, 1)

***

"Onlar yeminlerini kalkan edip (yani "Biz iman ettik" diye yalandan yemin edip) Allah yolundan yan çizmislerdir. Onlari yaptiklari ne kadar çirkin." (Münafikun, 2)

***

"Söyle ki, onlar sözde inandilar ama gerçekte inkâr ettiler. Bu yüzden kalpleri mühürlenmistir. Artik anlayip kavrayamazlar." (Münafikun, 3)

***

"Onlara (münafik olan kisilere) söyle bir baktiginda dis görünüsleri sana iyi bir izlenim verir. Konusurlarsa sözlerine kulak verirsin. Ama onlar sanki bir yere dayanmis kütükler gibidir. Her gürültüyü de kendi aleyhlerinde sanirlar. Asil düsman -tehlikeli- onlardir. Onlardan korun. Allah onlari öldürsün. Nasil da haktan yüz çeviriyorlar." (Münafikun, 4)

***

"Onlara, "Gelin, Allah'in Peygamber'i sizin için bagislama dilesin" dendiginde (yani "Vazgeçin bu ikiyüzlülük sevdasindan" diye söylendiginde) baslarini çevirirler ve büyüklük taslayip uzaklastiklarini görürsün." (Münafikun, 5)

***

"Insanlardan bir grup da vardir ki, gerçekte mümin olmadiklari halde, "Allah'a ve ahiret gününe iman ettik" derler." (Bakara, 8)

***

Onlara (münafiklara) "Su müminlerin iman ettigi gibi siz de iman edin" dendigi zaman "Su aptal ve akilsizlar gibi mi iman edecegiz" derler. (Müslümanlari küçümserler. Tepeden bakarlar.) Sunu bilin ki, asil aptal ve akilsiz olan kendileridir. Fakat bunu bilmezler." (Bakara, 13)

***

"Imani verip küfrü satin alanlar (küfür tüccarlari) kesinlikle Allah'a hiçbir zarar veremeyeceklerdir. Üstelik, onlar için aci verici bir azap vardir." (Ali Imran, 177)

***

"O münafiklar kendilerinin küfre yuvarlandigi gibi sizin de o sekilde küfre yuvarlanmanizi ve sapkinlikta esit hale gelmenizi isterler." (Nisa, 89)

***

"Resulüm! Münafiklari kendileri için hazirlanmis olan can yakici bir azapla müjdele." (Nisa, 138)

***

"Siz ezan okuyup namaza davette bulundugunuz zaman onu alay ve eglence konusu yaparlar." (Maide, 58)

***

"O münafiklar bilmez mi ki, kim Allah'a ve Resul'üne karsi gelirse, hiç süphesiz onun hakki; içinde ebedi kalacagi cehennem atesidir. En büyük rezillik iste budur." (Tevbe, 63)

***

"Erkek olsun, kadin olsun bütün münafiklar birbirinin aynisidir. Kötülügü tesvik edip yayarken, iyilik, dogruluk ve güzelligin önünü kesmeye çalisirlar." (Tevbe, 67)

***

"Allah erkek olsun, kadin olsun bütün münafiklari ve kâfirleri içinde ebedi kalacaklari cehennem atesiyle tehdit etmektedir. O ates onlara yeter." (Tevbe, 68)

***

"Artik onlar, kazandiklari günahlar yüzünden az gülsünler, çok aglasinlar." (Tevbe, 82)

***

"Münafiklar 'Biz Allah'a ve Resul'üne inandik ve itaat ettik' derler. Ama sonra da içlerinden bir grup gerisin geri dönüverirler. Böyleleri mümin degildir." (Nur, 47)
Elbette münafiklari ve sinsiliklerini anlatan daha birçok ayet var. Ama bunlari tanidiniz. Etrafinizda varlar. Her gün bunlarla karsilasirsiniz. Çarsida, caddede, bürolarda, internette veya baska yerde. Azdirlar toplumda. Toplum bu türleri sevmez ve dislar. Halk samimidir zira. Ama sesleri çok çikar bu türden münafiklarin. Allah hepimizi serlerinden korusun.

***

BIR HADIS

Peygamberimiz söyle buyurdu:
"Cuma günü içinde öyle bir vakit vardir ki, Müslüman bir kul namaz kildigi halde o vakte rastlar da Allah'tan bir sey dilerse, muhakkak Allah onun dilegini yerine getirir." (Buhari, Cum'a, 37 Müslim, Cuma, 13)

***

BIR AYET

"Bir de zararli faaliyetlerde bulunmak, küfre yardim etmek, müminler arasina ayrilik sokmak için ve öteden beri Allah ve Resul'üne karsi savasanlara üs olsun diye bir mescit yapanlar vardir. Bunlar, 'Bizim iyilikten baska hiçbir kasdimiz yok' diye de mutlaka yemin ederler. Ama Allah sahitlik eder ki bunlar mutlaka yalancidirlar." (Tevbe, 107)

***

HANIMLARI FARK ETMEZDI

Muhammed bin Vasi der ki: "Biz öyle sahabeye kavustuk ki, hanimlariyla ayni yastiga bas koyarlardi. Ama baslari yastikta olmalarina ragmen sabaha kadar Allah askindan aglayip sizlardi da bu hallerinden hanimlarinin haberi olmazdi."

***

RESULULLAH'I UYKUMDA GÖRÜRÜM'

Maliki mezhebinin kurucusu Malik bin Enes, Imam-i Safii'nin de hocasiydi. Medine'nin imami olarak anilir. Her hadis rivayetinden önce boy abdesti alir ve mescitte güzel koku veren ud agacini yaktirir, en güzel elbisesini giyerek hazirunun huzuruna çikardi. Heybetli bir adamdi. Mezari Medine'deki Baki mezarligindadir. Hz. Peygamber'in kizlarina yakin yerde gömülmüstür.
Imami Malik gece namazini hayati boyunca hiç ihmal etmedi. Bir soruya cevap verirken söyle dedi: "Uykumda Resulullah'i görmedigim hiçbir gece yoktur."

***

ALLAH'IN SEVINMESI

Efendimiz (s.a.v.) söyle buyurdu: "Rabbiniz söyle buyurdu: 'Ben kulumun zannina göreyim. Beni zikrettigi yerde ben onunlayim.' Allah'a yemin ederim ki, kulun tövbesinden dolayi Allah'in sevinmesi, birinizin issiz çölde kaybettigi devesini buldugu zamanki sevincinden daha büyüktür."

***

Gece namazi kaç rekâttir?
Gece namazindan kastettiginiz, uyuduktan sonra yataktan kalkip kilinan teheccüd namazidir. Bu namazi imsak, yani sabah namazi vakti girmeden önce kilmaniz gerekir. Bu namazin en azi 2 rekâttir. Çogu için sinirlama yoktur.

Istakozun sicak suda haslandigi söyleniyor. Haram mi?
Her hayvanin tabii ölümüne terk edilmesi gerekiyor. Eti yenecek hayvanlarin kesilmesi gibi. Istakozun ise tadi daha iyi olsun -veya baska gerekçeyle- diri diri sicak suya atilip haslanmasi dinen haramdir. Bundan sakinmak gerekiyor. Zira bu hayvana eziyettir.

***

SU RIYAKÂRA BAK

Tasavvuf büyüklerinden Malik bin Dinar anlatiyor. Bir yil boyunca nefsimle mücadele ettim. Nefsim kabarmisti. Bana diyordu ki: "Sen çok ihlaslisin." Ben de ona diyordum ki: "Sen yalan söylüyorsun."
Bir gün Basra sokaklarinda yürürken bir kadin, diger bir kadina beni isaret ederek söyle dedi: "Hist! Gösteris yapan -riyakâr- bir adam görmek istiyorsan iste bu o kisidir. Adi Malik bin Dinar'dir."
Ben bu sözü duyunca müthis sevindim. Nefsime dedim ki: "Bak sen bana ne kadar dindar ve temiz oldugumu fisildiyorsun. Ama bu kadin senin içyüzünü ortaya koydu. Artik beni kandirip da, konusup da durma."

***

TAKDIRI DOGRU DEGERLENDIRMEK

Ilk dönem tasavvuf büyüklerinden Muhammed bin Vasi'nin bacaklarinda bir yara çikmisti. Yara aci veriyordu. Biri onun sikintili halini görünce söyle dedi: "Sana aciyorum bu yaradan dolayi." Muhammed bin Vasi ise ona su cevabi verdi: "Ben de yaranin gözümde veya dilimde çikmadigina sükrediyorum."


Paylaş : Facebook'a Paylaş Twitter'a PaylaşMyspace'e PaylaşDelicious'a PaylaşFriend Feed'e PaylaşTechnoratiye PaylaşDigg'de Paylaş




Diğer Yazılarımdan Bazıları
  Çocuklari Allah’la korkutmayin (22.04.2021)
  Zekât mali azaltmaz (21.04.2021)
  Gerçek Müslüman kimdir? (20.04.2021)
  Niyetiniz Allah rizasi olsun (19.04.2021)
  Dualarimiz neden kabul olmuyor! (18.04.2021)
  Namaz dinin diregidir (17.04.2021)
Sayfa Başı
23.04.2021 Ezan Vakitleri
İmsak : 04:31   İkindi : 16:54
Güneş : 06:06   Akşam : 19:59
Öğle : 13:07   Yatsı : 21:27
      Duyurular
22.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Çocuklari Allah’la korkutmayin" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet
Devamı...
21.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Zekât mali azaltmaz" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfasinda
Devamı...
20.04.2021
Hocamizin Ramazan Ayina özel bugünkü yazisi gazete de "Gerçek Müslüman kimdir?" yazisi çikti. Yazinin tümünü sitemizden veya gazetenin internet sayfas
Devamı...
      Ziyaretçi
                   Sayısı
Aktif : 1643
Bugün : 3697
Bu Ay : 288506
Bu Yil : 641548
Toplam : 170610892
* 01.01.2011 Tarihi itibari ile
      Dini Sözlük